Dámske plavky

Pekné plavky ulahodia ženskej postave

Blíži sa letná sezóna a mnohé z nás sa už isto tešia na kúpaliská, morské pláže a romantické západy slnka pri jazere. Lenže ako vyzerajú vaše staré dámske plavky? Nie sú už trochu mimo hlavné trendy? Alebo máte vôbec v skrini nejaké plavky, za ktoré by ste sa nemuseli hanbiť?

Možno je čas sa poobzerať po novom modeli plaviek. Takom, ktorý vám vydrží aj niekoľko sezón. Dámske plavky, ktorých materiál je dostatočne kvalitný, takže skôr plavky vyjdú z módy, ako sa zničia alebo vyblednú. A pretože sa trendy pri dámskych plavkách zase tak veľmi nemenia, môžete tie nové využiť pokojne aj nasledujúcich pár sezón.

Akurát si dajte pozor na lacný import, prevažne čínske kvázi plavky, ktoré sú už na prvý pohľad aj dotyk z nekvalitnejšieho materiálu, nenosia sa tak príjemne a okrem toho ich budete môcť po jednej sezóne s najväčšou pravdepodobnosťou vyhodiť.

V horšom prípade budú po vystúpení z vody priehľadné alebo už snáď budú patriť do zbierky nejakej morskej panny! Uznajte, za toto riziko úspora pár eur skutočne nestojí.

Pozrime sa, ako sa vyvíjali dámske plavky

Dá sa povedať, že podľa materiálovej (ne)úspornosti dámskych plaviek sa v histórii dala pozorovať miera tolerancie danej spoločnosti. Do prvej polovice 19. storočia sa nám kúpacie úbory, nezachovali. Prečo? Lebo žiadne neexistovali.

Ľudia sa kúpali buď v bežnom oblečení alebo úplne nahí. To až v druhej polovici 19. storočia, kedy ľudia začali tráviť viac času voľnočasovými aktivitami, a teda sa začalo aj viac plávať.

Historické modely dámskych plaviek
Historické modely dámskych plaviek

Lenže prvé plavky vôbec nevyzerali ako plavky. Skôr ako „vrecia na zemiaky“. Ženy chodili do vody v kombinácii kratších šiat so širokými nohavicami a na hlave ešte nosili klobúk alebo čiapku. Úspornejšie plavky – podobné tým jednodielnym, ktoré poznáme dodnes – vznikali až na prelome 19. a 20. storočia.

Ich príchod s veľkou pravdepodobnosťou súvisel s nutnosťou aerodynamickejšieho pohybu vo vode kvôli tomu, že sa plávanie stalo olympijským športom.

Napriek tomu ešte v 20. rokoch 20. storočia prišla obdobie, kedy dámske plavky opäť pripomínali skôr krátke šaty. Najmä v Spojených štátoch bola ich dĺžka na plážach dokonca meraná a ak boli príliš krátke, musela sa daná žena prezliecť alebo opustiť pláž.

Potom už sa situácia len uvoľňovala. Prvé dvojdielne plavky sa objavili už pred 2. svetovou vojnou, ale tzv. bikiny svetu priniesol parížsky návrhár Louis Réard, a to v roku 1946. Od tých čias sa v móde plaviek menia skôr len detaily. A z čoho si teda vy sami môžete vyberať dnes?

Dnešné typy plaviek

Dnešné dámske plavky už sú teda v podstate iba akousi variáciou na to, čo vzniklo už pred desaťročiami. Máte v podstate niekoľko možností. Ak máte pocit, že vaše postava stále nemá dokonalé krivky, aké od nej očakávate, môžete si vybrať napríklad tankiny.

Dvojdielne dámske plavky
Dvojdielne dámske plavky

Tie kombinujú voľnosť bikín s množstvom materiálu jednodielnych plaviek. Alebo práve tie jednodielne plavky, ktoré sú dlhodobo úplnou klasikou a stále sa využívajú aj pre športové plávanie.

Dvojdielne plavky – bikiny sú vhodné, keď sa chcete viac opáliť a cítite sa skvele, keď plavky zakrývajú len toľko, koľko musia. Plavky môžete doplniť o tuniku alebo teda plážové šaty z našej ponuky. Do tých sa schováte napríklad aj vtedy, keď si budete chcieť odbehnúť z pláže do obchodu či do reštaurácie.

Na rozdiel od bežných šiat plážové šaty dobre schnú a okrem toho niektoré krajiny vrátane Chorvátska v poslednej dobe pristúpili k zákazom pohybu turistov po meste v plavkách. Bez ohľadu na to, či ste muž alebo žena.

Čo sa týka dizajnových záležitostí, niektoré módne magazíny dnes volajú po volánoch alebo rôznych ďalších druhoch ozdôb a dekorácií, ale minimalistickým strihom dámskych plaviek tiež nič nepokazíte.

Kvalitné dámske plavky
Kvalitné dámske plavky

Naopak je možné, že jednoduché plavky dnešné trendy svojou nekomplikovanosťou prekonajú a poslúžia vám tak dlhšie. Na výber je množstvo rôznych veľkostí, farieb (či už neónových alebo skôr pastelových) a farebných kombinácií či vzorov.

Na modneveci.sk si kúpite iba modely, ktoré vám na ostrom slnku len tak nevyblednú. A materiály, ktoré ponúkame, vám vydržia dlhšie, respektíve dlhodobo si zachovajú svoj tvar a formu, čo je tiež veľmi dôležitým faktorom vysokej úrovne kvality.