Váženie obchodnými váhami

Tipy pre správny výber obchodnej váhy

Obchodná váha alebo určené meradlo, to je vybavenie, ktoré v svojej prevádzke potrebuje každý podnikateľ, ktorý predáva vážený tovar koncovému spotrebiteľovi. Ako však také obchodné váhy vybrať a čo všetko brať pri jej výbere do úvahy?

V slovenskej legislatíve definuje určené meradlo paragraf 11 Zákona o metrológii (zákon č. 157/2018 Z.z.), pričom podľa tohto zákona sú rôzne meradlá určené podľa účelu ich použitia a používania.

K jednotlivým účelom, ktoré sú zákonom definované, patrí meranie súvisiace s platbami, prípravou spotrebiteľského balenia, ochranou zdravia, bezpečnosti, majetku alebo životného prostredia, obchodnými vzťahmi, nutnosťou určenia ceny pri priamom predaji spotrebiteľovi atď. Presnejšiu definíciu nájdete priamo v zbierke zákonov.

Ak teda obchodujete s tovarom na váhu určeným pre spotrebiteľov, kúpa váhy vás neminie. Rovnako aj vtedy, keď ako výrobca pripravujete pre koncových zákazníkov spotrebiteľské balenia.

Či už vyrábate lahôdky alebo spojovací materiál pre železiarstva, musia byť množstvo či hmotnosť predávaného tovaru presne stanovené.

Pozrime sa spoločne na jednotlivé faktory, ktoré budú ovplyvňovať výber konkrétnej váhy pre vaše účely.

Váživosť alebo maximálna vážiteľná hmotnosť

Jeden z najdôležitejších faktorov určuje, akú najvyššiu hmotnosť môže mať vážený tovar ako celok. Je prirodzené, že inú váživosť bude mať vaša váha, ak prevádzkujete šrotovisko, a inú vtedy, keď budete potrebovať vážiť lieky v lekárni.

Ani v železiarstve nebudete potrebovať vážiť na tony. Ale ak si určíte, že budete vážiť maximálne 20 kíl, určite si pridajte ešte trebárs desať kíl rezervu navyše.

Ak totiž prekročíte maximálnu povolenú hmotnosť pri vážení o pár desiatok percent, môže dôjsť k preťaženiu váhy a teda aj jej poškodeniu. A oprava nie je zrovna lacná záležitosť.

Obchodné váhy – oddelenie mäsových výrobkov
Obchodné váhy – oddelenie mäsových výrobkov.

Minimálna hmotnosť

Áno, aj minimálnu hmotnosť je treba si určiť. Je to totiž okrem iného stanovené legislatívne. Väčšina váh určených pre obchodné účely spadá do III. triedy presnosti, čo znamená, že minimálna vážená hmotnosť by mala dosahovať dvadsaťnásobok dielika.

Dielik je definovaný ako minimálna hmotnosť zobraziteľná na displeji alebo mechanickom ukazovateli váhy. Na váhe síce môžete vážiť aj menšie množstvo tovaru pod úrovňou dvadsaťnásobku dielika, ale len pre vlastné účely.

Nielen kvôli legislatíve, ale aj kvôli pomerne vysokej chybe merania.

Dielik

Dielik už bol definovaný vyššie, no dôležité je ešte raz povedať, že práve tento faktor určuje presnosť váženia.

A pretože všeobecne platí, že čím väčšia váživosť, tým väčší aj dielik (respektíve jeho hodnota), nemali by ste si pre vaše účely vyberať príliš váhu s príliš veľkou váživosťou, ak potrebujete vážiť s veľkou presnosťou alebo malé množstvá tovaru.

Ak teda budete mať váhu s váživosťou 30 kilogramov a hodnotou dielika 10 gramov, môže byť už pri hodnotách rádovo stoviek gramov výsledkom pomerne veľká nepresnosť váženia.

Ďalšie funkcie váh

Konkrétny model váhy však môžete vyberať aj podľa ďalších faktorov a extra funkcií, ktoré môžu v konečnom dôsledku výrazne uľahčiť vašu činnosť.

K týmto funkciám patrí aj výpočet ceny s možnosťou uloženia rôznych druhov tovaru do pamäte zariadenia. Tento typ váhy poznáte napríklad zo supermarketov, kde sa takým spôsobom váži ovocie a zelenina.

V železiarstvach zase často narazíme na váhy s počítaním kusov jednotlivých druhov tovaru, ako sú skrutky alebo iný spojovací materiál.

Funkcia kontrolného váženia pri váhach zase dokáže kontrolovať viaceré balenia rovnakého produktu a povedať nám, či je hmotnosť konkrétneho balenia v limite alebo nie.

Ak potrebujete vyššiu mieru flexibility a hlavne váženie menších váh v teréne, ako napríklad čaj, kávu, bylinky a podobne môžu sa vám hodiť vreckové váhy, nazývané tiež mikrováhy. Sú to malé kompaktné digitálne váhy  určené pre váženie s dobrou presnosťou, širokým využitím a ľahko prenosné. 

Niektoré váhy môžete tiež prepojiť s počítačom či iným externým zariadením, ďalej sa váhy delia podľa toho, či obsahujú batériu alebo sú napájané iba externým adaptérom.

No a tiež treba zobrať do úvahy aj prostredie, v ktorom sa váha bude nachádzať, a tomu prispôsobiť výber – napríklad odolnosť váhy voči prachu či vode.