Pulzný oximeter covid koronavirus

Na čo všetko sú dobré pulzné oximetre

Počuli ste už niekedy o pulznom oximetri? Jednoducho povedané ide o takú malú šikovnú vecičku, ktorú stačí len pripnúť na prst. A behom chvíle viete, ako ste na tom s množstvom kyslíka v krvi. Či ste v norme alebo nie. A ak nie, môže to signalizovať viacero diagnóz. Ale o tom postupne.

Pulzný oximeter sa osvedčil aj v boji proti koronavírusu

Ak informáciu z predchádzajúceho odseku trochu odbornejšie rozšírime, potom môžeme povedať, že pulzný oximeter je zariadenie, určené pre meranie nasýtenia krvi kyslíkom, teda saturácie. Oximeter meria hladinu kyslíka v hemoglobíne v arteriálnej časti krvného riečišťa. Ak máte problém s okysličením krvi, tento prístroj vás na to vie upozorniť.

Ak ste nikdy problémy s okysličením krvi nemali, môžu neštandardné údaje odčítané z oximetra signalizovať okrem iného aj možnosť nakazenia koronavírusom. U toho sú totiž dýchavičnosť a respiračné problémy jedným z príznakov. Ak ste teda dýchaviční – a nikdy predtým ste neboli – môžete si pre istotu skúsiť zájsť na test.

Ale pozor – je rozdiel, či ste problémy s dýchaním nemali alebo ste o nich len nevedeli či ste si je neuvedomovali. Respiračné komplikácie totiž môžu značiť úplne inú diagnózu.

Či už je príčina v ochorení koronavírusom či v niečom inom, je pulzný oximeter neoceniteľným nástrojom pre prvotnú diagnózu. Ide o relatívne lacné zariadenie, ktoré sa oplatí mať v domácej lekárničke.

Na čo je pulzný oximeter tiež dobrý

Zisťovaní potenciálne neštandardných hodnôt okysličenia krvi je dobré nielen kvôli koronavírusu, ktorý snáď skoro zase odíde, ale aj kvôli iným chorobám, ktoré tu s nami sú dlho a ešte dlho ostanú.

K tým patrí chronická obštrukčná choroba pľúc, ktorou trpí ľudia s dlhodobejšími problémami s dýchavičnosťou. Tí si vďaka pulznému oximetru môžu aktuálny zdravotný stav strážiť priamo doma a k lekárovi ísť iba vtedy, keď im namerané hodnoty vychádzajú zle.

Zaujímavé je, že pľúcnymi chorobami na Slovensku trpí až osem percent populácie. Mnohí pritom o svojom ochorení vôbec nevedia. Keď sa trocha viac zadýchajú napríklad pri ceste do kopca alebo do schodov, skôr to bagatelizujú a považujú to za prechodnú záležitosť. Kontrolovať by ste sa však z času na čas mali, najmä ak ste fajčiari.

Okrem toho oximetre určite využijú aj astmatici, ktorí si úroveň okysličenia krvi môžu merať priebežne. A orientačne tak zisťovať, ako sú na tom aktuálne.

Lenže nielen pre chorých je oximeter ideálnym nástrojom. Pulzný oximeter je vhodný je aj pre zdravých ľudí  a športovcov, a to najmä tých, ktorí pri výkone svojho športu pôsobia vo výškach. Ide napríklad o športových pilotov, skialpinistov či horolezcov.

Namerané údaje je možné porovnať s tabuľkou, ktorá je súčasťou návodov na použitie zariadení značky Beurer a z ktorej sa dozviete čo to o vplyvu nadmorskej výšky na okysličovanie krvi.

Z čoho vyberať

Základom ponuky e-shopu kupteraz.sk sú prístroje už spomenutej nemeckej značky Beurer, pričom ide o štyri modely vrátane tých, ktoré sa dajú prepojiť so smartfónom alebo počítačom.

Portfólio e-shopu bolo koncom roku 2020 rozšírené o zariadenie Microlife OXY 300. Tento prístroj zobrazuje výsledky meraní na duálnom farebnom OLED displeji, na ktorom je možné si prispôsobiť úroveň jasu. K dispozícii je až šesť režimov zobrazenia podľa polohy prsta.

Ako už sme uviedli, sú jednotlivé modely oximetrov pomerne lacnou záležitosťou, ktorú si určite môžete dovoliť aj vy. Aj ten najlacnejší z nich je úplne postačujúci pre základné meranie, z ktorého zistíte skutočne dosť podstatných informácií.

Za pár desiatok eur budete mať prehľad o tom, ako ste na tom s okysličením krvi a či práve z tohto dôvodu radšej nenavštíviť lekára. Na kupteraz.sk majú všetky oximetre na sklade, takže sú schopní vám ich odoslať obratom.