Osobné analytické váhy

Aké funkcie prinášajú osobné váhy s Bluetooth pripojením

Moderné technológie sa dostávajú aj do oblastí, v ktorých by sme to možno nečakali. Jednou z nich je aj oblasť osobných váh. Tie sú síce sofistikované už sami o sebe, najmä tie digitálne, ale prečo to neposunúť ešte o úroveň vyššie.

Digitálne osobné váhy už dávno nezobrazujú iba telesnú hmotnosť, ale pridávajú i ďalšie údaje, ktoré súvisia s vaším fyzickým zdravím a dokážu lepšie analyzovať dáta, ktoré prijímajú.

A na základe toho môžete napríklad naplánovať váš tréning do budúcna. Rôzne parametre dokážu aj vám napovedať, ako ste na tom po telesnej stránke.

Ako fungujú analytické váhy

Analytické váhy existujú na trhu už nejakú dobu, no možno neviete, aký je princíp ich fungovania. Ten je pomerne jednoduchý a spočíva vo vyslaní slabého elektrického impulzu vaším telom. Pretože každý typ tkaniva má rôznu elektrickú vodivosť, vracia aj odlišné výsledky.

Zatiaľčo svalová hmota je dobrým vodičom, tá tuková je skôr izolátorom. Vďaka tomu jednoducho zistíte napríklad množstvo telesného tuku, vody v tele aj podiel svalovej hmoty.

Vďaka týmto dátam ďalej vypočítate ďalšie faktory, trebárs Body Mass Index (BMI), bazálny a aktívny metabolický výdaj ale aj to, či máte dosť kostných minerálov.

Pozrime sa spoločne na dvojicu osobných váh, ktoré okrem toho všetkého disponujú technológiou Bluetooth pre bezdrôtové spojenie napríklad s mobilom. Ide o modely Beurer BF850 a Xiaomi Mi Body Composition 2. Tie je možné spárovať s príslušnou mobilnou aplikáciou, vďaka ktorej budete môcť funkcie oboch váh využiť naplno.

Beurer BF850

Tieto osobné váhy si môžete vybrať vo dvoch rôznych farbách, a to bielej a čiernej. Maximálna hmotnosť (váživosť) činí 180 kg a k dispozícii je pamäť na osem používateľov. Zariadenie dokáže vážiť s presnosťou na 100 gramov.

Keď váhu po kúpe spustíte prvýkrát, zobrazí sa vám na displeji nápis „Use App“, čo znamená, že by ste si na svoj telefón mali stiahnuť mobilnú aplikáciu HealthManager od Beureru. Akonáhle aplikáciu stiahnete, vyzve vás k registrácii.

To je trochu nevýhoda pre tých používateľov, ktorí nedisponujú smartfónom a chceli by možno využiť iba základné funkcie váhy.

Do svojho profilu napíšete svoje meno, výšku a dátum narodenia. A tiež si vyberiete stupeň svojej fyzickej aktivity na stupnici od 1 do 5. Samozrejme, že tento údaj dokážete zhodnotiť iba vy sami.

Následne svoj smartfón spárujete s váhou a obe zariadenia prepojíte cez Bluetooth. Pokračujete tým, že si stúpnete na váhu, pričom musíte byť bosí. Výhodou aplikácie HealthManager je aj to, že k nej môžete postupne priraďovať ďalšie produkty značky Beurer, ktoré okrem aktivity a hmotnosti merajú napríklad krvný tlak, EKG alebo hladinu cukru v krvi.

Diagnostika pomocou váhy Beurer BF850 trvá približne 30 sekúnd a získané údaje putujú ihneď do aplikácie v spárovanom telefóne. V tej se dozviete, ktoré vaše telesné údaje sú v norme a s ktorými naopak budete musieť (aj chcieť) niečo robiť.

V tabuľkovej prílohe návodu k použitiu nájdete informácie o tom, aké by pre váš vek a pohlavie mali byť optimálne hodnoty jednotlivých telesných parametrov.

Motiváciou môže byť prehľadné zobrazovanie vášho postupu v čase, podľa ktorého zistíte, či sa vášmu vysnívanému cieľu blížite alebo sa od neho skôr vzďaľujete. Cieľ si prirodzene môžete nastaviť priamo do aplikácie.

Aplikácia je veľmi prehľadná, čo je určite plus, rovnako ako možnosť kombinácie viacerých zariadení Beurer do jednej aplikácie. To je plus aj pre výrobcu, ktorý tak zvyšuje pravdepodobnosť, že si od neho do budúcna kúpite ešte niečo ďalšie.

Xiaomi Mi Body Composition 2

Tento model sa stal na webe www.spotrebitelskytest.sk víťazom spotrebiteľského testu váh pre rok 2021. Váživosť tu je o niečo nižšia, teda 150 kg, ale zase pamäť je dvojnásobná, teda na 16 používateľov. Dielik je rovnaký (100 g) a pozitívom je isto aj funkcia merania rovnováhy.

Ak chcete zobraziť vaše diagnostické dáta, musíte si opäť stiahnuť mobilnú aplikáciu, tentoraz pod názvom Mi Fit. Pri registrácii znovu zadáte svoje základné údaje a smartfón s váhou spárujete cez funkciu Bluetooth.

Výhodou je podpora štandardu Bluetooth 5.0 a Bluetooth Low Energy, šetriaci batérie telefónu a energiu šetrí aj samotná digitálna váha. Znovu tu máme možnosť prepojiť aplikáciu aj s ďalšími zariadeniami od Xiaomi, vrátane napríklad fitness náramkov.

Pri zapnutej váhe si ju aplikácia Mi Fit vyhľadá sama a následne znovu prebieha asi polminútová diagnostika. Po vyhodnotení si opäť môžete sami zistiť, ako ste na tom. Vyhodnocovaných parametrov je tu predsa len o niečo viac ako pri modeli od Beureru. Napríklad získame následujúce údaje:

  • obsah tuku, bielkovín, svalov a vody v tele,
  • BMI (Body Mass Index),
  • bazálny metabolizmus,
  • viscerálny tuk,
  • kostnú hmotu,
  • ideálnu váhu,
  • typ postavy,
  • vek vášho tela,
  • a celkové skóre.

Naopak aktívny metabolizmus (AMR) pri modeli od Xiaomi ako jediný chýba. Jednotlivé údaje vyhodnocuje váha na farebnej škále a vďaka tomu máte hneď prehľad o tom, čo je u vášho tela v norme a čo môžete ešte zlepšovať. Aplikácia Mi Fit je pomerne slušne spracovaná a opäť si tu môžete stanovovať svoje ciele.

Ako vidieť, váhy už dávno nie sú iba o vážení, ale sú pomerne praktickým fitness doplnkom, ktorý vás možno aj dokáže motivovať k lepším výkonom.

Obe testované aplikácie sú okrem toho dosť prehľadné a s odčítaním dát z nich tak nebudete mať veľký problém.